Ialt 46 mulige nye arter er fundet under ekspeditioner for nylig i det lille sydamerikanske land Surinam. Det meddelte forskere i denne uge.
I tre uger i 2010 gennemsøgte forskere tre uberørte regnskove i nærheden af landsbyen Kwamalasumutu i den sydvestlige del af landet. Der blev fundet næsten 1300 arter i forbindelse med undersøgelserne, som var led i naturorganisationen Conservation Internationals RAP-projekt (Rapid Assessment Program). Projektet går typisk ud på at sende små forskerhold ind i afsidesliggende leveområder for at gennemføre intense, månedlange studier.
Se 10 af de nye arter i galleriet til højre
Trods 20 års undersøgelser har RAP "lang vej igen og ikke tid nok", siger projektleder Trond Larsen via e-mail. "Det er helt afgørende, at vi ved, hvilke arter der findes, og hvor de lever, hvis vi skal forhindre dem i at blive udryddet."