Til salg: Sand fra Sahara

Seyllou - AFP/Getty Images

Marokko har masser af sand, men det forsvinder fra strandene og dukker op igen i bygninger og ferie­resorter.

Sand er en vigtig bestanddel af beton og bliver udgravet for at forsyne byggebranchen i dette ørkenland og rundt om på kloden. Det er også efterspurgt for sit mineralindhold og til at forbedre andre strande.

Kystsand er let tilgængeligt og billigt at udvinde, men det ødelægger levesteder for skildpadder og fugle, hærger økosystemer som dette sted nær Dakar i Senegal (på billedet herover) og eroderer naturlige værn mod uvejr og de stigende have.

Udvinding af strandsand foregår i mindst 22 lande – mest i ulande, hvor det ofte sker uden nogen form for opsyn. Selv når tilladelser er påkrævet, som i Jamaica og nogle dele af Indien, håndhæves de kun sporadisk.

Millioner af kubikmeter er fjernet fra strandene, og omfanget af handelen er endnu ikke kendt, men den vokser sammen med kystbefolkningerne, siger Adam Griffith. Han sammensætter nu en sandudvindings-database for den almennyttige organisation Coastal Care for at gøre opmærksom på problemet.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra National Geographic. Tilmeld her:

Nyt blad på gaden

Tag på mammut-jagt og find ud af om det er en god idé at genoplive uddøde arter.

Deltag i månedens pletskud

Deltag i National Geographics månedlige fotokonkurrence her. Vinderen får sit billede offentliggjort i magasinet.

Baggrundsbillede til computerskærmen

Hent et nyt baggrundsbillede til computeren.

Illustreret Videnskab

Spil Quiz Battle

Sådan kommer du igang med succes-spillet - og sådan bliver du mester.

Abonnér og få en nanojakke

Bliv abonnent for 69 kr. og få en revolutionerende jakke imprægneret med nanopartikler.

Historie

Hitlers monstertanks

Sådan så en af Hitlers hedeste drømme ud.

Stem