Jordskælv i New Zealand dræber mindst 98

Mindst 98 blev dræbt, da et jordskælv tirsdag ramte byen Christchurch i New Zealand. Myndighederne forventer, at dødstallet stiger.

En kollapset bygning dækker en bus i Christchurch. Borgmesteren Bob Parker siger byen ligner en "krigszone". Jordskælvet er New Zealands værste naturkatastrofe siden 1931, da byen Napier blev ramt af et jordskælv der dræbte 256 mennesker.
Martin Hunter, Getty Images
En kollapset bygning dækker en bus i Christchurch. Borgmesteren Bob Parker siger byen ligner en "krigszone". Jordskælvet er New Zealands værste naturkatastrofe siden 1931, da byen Napier blev ramt af et jordskælv der dræbte 256 mennesker.

Jordskælvet, som målte 6,3 på richterskalaen ramte New Zealands næststørste by tirsdag den 22. februar klokken 13 lokal tid. Flere bygninger styrtede sammen, og 75 personer meldes indtil videre dræbt.

Mange ligger stadig begravet i ruinerne, og myndighederne frygter, at antallet stiger til flere hundrede dødsfald som redningsarbejdet skrider frem.

New Zealands premierminister John Key, som er opvokset i Christchurch, beskrev tirsdag som “New Zealands mørkeste dag”.

Christchurch-avisen The Press melder, at store dele af byen stadig er uden vand og strøm. Tusinder af beboere strømmer ud af byen for at komme væk fra de vedholdende efterskælv.

Det nationale flyselskab New Zealand Airways har dannet en slags ”luftbro” ud af Christchurch med billige billetter og ekstra afgange på indenrigsruter.

Selvom tirsdags jordskælv var mindre end det, der ramte Christchurch i september og målte 7,1 på richterskalaen, har ødelæggelsen været langt større denne gang, fordi det var centreret tættere på byen.

Bygninger over hele byen er kollapset. Den ikoniske katedral, som står midt i byen og ellers var stort set ubeskadiget efter jordskælvet i september, er blandt de hårdt ramte bygninger. Den 147 år gamle katedrals spir knækkede i det første efterskælv og væltede ud over Cathedral Square, en central plads fyldt med mennesker midt i byen.

Den østlige bydel New Brighton og havnebyen Lyttleton er så medtagede, at de er blevet beskrevet som "ubeboelige".

Gletscher knækkede

Avisen Timaru Herald skriver, at cirka 30 millioner tons is faldt af Tasman-gletscheren, som ligger 200 kilometer fra Christchurch.

Turister kigger på "isbjerget", der faldt i Tasman-søen.

To guider og 16 turister sad i en båd på Tasman-søen, da jordskælvet ramte. Rystelsen skar et 1200 meter bredt stykke is af gletscheren og dannede 3,5 meter høje bølger i søen. Guider og turister slap heldigvis med skrækken.

Vind en iPad

Deltag i konkurrencen om en splinterny iPad. Du skal bare svare på spørgsmålet: Hvornår udkom det første National Geographic magasin?

Nyt blad på gaden

Kom helt tæt på apostlene, fordyb dig i billeder af Islands smukke natur og læs historien om Brasiliens bortløbne slaver.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra National Geographic. Tilmeld her:

Illustreret Videnskab

To smukke døgn i Yosemite National Park

Se denne fantastiske time-lapse video fra Yosemite National Park i USA.

Vind billetter til fotoudstilling

Vind VIP-billetter til åbningen af NG-fotograf Steve McCurrys fotoudstilling i Øksnehallen i København.

Historie

Nobelprisen: De 10 mest oversete kandidater

Historien rummer mange eksempler på, at selv store mænd og kvinder kan blive overset.

Få en vejrstation i lækkert design

Klædt på til foråret? Få styr på vejret med en vejrstation og et abonnement.

Stem