Billeder: Islandsk vulkan i udbrud

En 19 km høj askesky, der stiger op fra den islandske vulkan Grímsvötn, ser voldsom ud, men forventes ikke at genere den europæiske flytrafik i større omfang.

Et luftfoto, der viser vulkanen Grímsvötn i udbrud 21. maj.
Egill Adalsteinsson, European Pressphoto Agency
Et luftfoto, der viser vulkanen Grímsvötn i udbrud 21. maj.

Islands mest aktive vulkan, Grímsvötn, gik i udbrud lørdag og udspyede en sky af røg og aske.

Grímsvötn ligger på den sydøstlige del af øen, hvor den er dækket af gletsjeren Vatnajökulls iskappe.

I april 2010 vågnede en anden islandsk vulkan, Eyjafjallajökull, op til dåd og udsendte askeskyer, der førte til aflysning af 100.000 flyafgange.

Grímsvötns 19 km høje askesky fik landets fire internationale lufthavne til at aflyse flyvninger søndag. Vinde fører asken over mod det europæiske fastland, hvor flyansatte forbereder sig på mulige følgevirkninger.

Grímsvötn forventes dog ikke at forstyrre flytrafikken i Europe i samme omfang som Eyjafjallajökulls udbrud i 2010.

Klik på galleri-ikonet til højre for at se de seneste billeder fra udbruddet.

Vind en iPad

Deltag i konkurrencen om en splinterny iPad. Du skal bare svare på spørgsmålet: Hvornår udkom det første National Geographic magasin?

Nyt blad på gaden

Kom helt tæt på apostlene, fordyb dig i billeder af Islands smukke natur og læs historien om Brasiliens bortløbne slaver.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra National Geographic. Tilmeld her:

Illustreret Videnskab

To smukke døgn i Yosemite National Park

Se denne fantastiske time-lapse video fra Yosemite National Park i USA.

Vind billetter til fotoudstilling

Vind VIP-billetter til åbningen af NG-fotograf Steve McCurrys fotoudstilling i Øksnehallen i København.

Historie

Nobelprisen: De 10 mest oversete kandidater

Historien rummer mange eksempler på, at selv store mænd og kvinder kan blive overset.

Få en vejrstation i lækkert design

Klædt på til foråret? Få styr på vejret med en vejrstation og et abonnement.

Stem