Jacques Cousteau - havforskeren over alle

I juni 2010 ville kaptajn Jacques-Yves Cousteau være fyldt 100 år.

“Den bedste måde at studere fisk på er selv at være en fisk,” sagde Jacques Cousteau, som her er fotograferet med fiskeøjelinse i et af sine under­vandsfartøjer. Hans forskningsfartøjer havde indbygget dybhavskameraer, båndoptager og en ekstern “fangarm”.
Flip Schulke, Cousteau society
“Den bedste måde at studere fisk på er selv at være en fisk,” sagde Jacques Cousteau, som her er fotograferet med fiskeøjelinse i et af sine under­vandsfartøjer. Hans forskningsfartøjer havde indbygget dybhavskameraer, båndoptager og en ekstern “fangarm”.

National Geographic Jacques Cou­steau­­ vandt verdens anseelse som en pionér inden for havforskningen og som et visionært menneske, der har sat gang i fantasien hos os alle. Mens vi sad klinet til tv-skærmen, gav hans spændende og eventyrlige liv os en bedre indsigt i og påskønnelse af den tavse verden i havets dyb.

“Havet er alt. Det dækker 70 % af Jorden. Det er en uendelig ørken, hvor mennesket aldrig er ensomt, for man kan føle livet røre sig på alle sider. Havet er blot det konkrete udtryk for et overjordisk og vidunderligt liv. Dér er jeg fri!” Sådan følte han det, den franske kaptajn, opdagelsesrejsende, opfinder, ingeniør, naturforsker, digter og profet.

Jacques-Yves Cousteau henvendte sig for første gang til National Geographic Society i 1950. Dengang var han kun kendt som film­producent og for at udvikle den såkaldte lungeautomat – en indåndings­ventil til brug under vand, som revolutionerede scuba­dykningen.

Cousteau søgte støtte til en verdensomspændende ekspedition. Han samarbejdede med flere videnskabsinstitutioner i Frankrig, og han havde et skib ved navn Calypso (opkaldt efter en havnymfe i Odysséen), der havde tjent som minestryger under anden verdenskrig. Cousteau havde bygget skibet om til et moderne, havgående forskningsfartøj.

Der var noget fascinerende ved denne helt urealistisk slanke franskmand med det brede smil og de store, fængslende øjne. “Il faut aller voir,” sagde han ofte. “Man skal ud at se det.”

Så National Geographic gik om bord i noget, der måske kunne se ud som et usikkert eventyr. Selv var Cousteau aldrig i tvivl om udfaldet­.

Side 1: Jacques Cousteau - havforskeren over alle
Side 2: NG styttede Cousteau fra starten
Side 3: Homo aquaticus

Verdens smukkeste blad

Abonnement: Vil du vide mere om National Geographic? Kom med på jordomrejse, se fantastiske billeder og læs reportager om mennesker, natur og videnskab.

Få en vejrstation i lækkert design

Abonnement: Klædt på til frost, regn eller solskin? Få styr på vejret med en vejrstation i lækkert design + 2 numre fra National Geographic. Betal kun 69 kr.

Vind fotobog om orangutanger

Quiz og test: Vind fotobogen "From Forest Kindergarten to Freedoom".

Deltag i månedens pletskud

Foto: Deltag i National Geographics månedlige fotokonkurrence her.

Illustreret Videnskab

Isbjerge fra Arktis skal sejles til Afrika

Energi: En fransk ingeniør vil sejle drikkevand fra Canada til Nordafrika.

Historie

Hvornår fik vi den første regnemaskine?

Teknologi: Hvornår blev den første regnemaskine opfundet?

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra National Geographic. Tilmeld her:

Stem

Hvilken europæisk by vil du helst besøge?