Amelia Earhart forsvandt 75 år siden

Vidste du, at det i år er 75 år siden, at den legendariske pilot Amelia Earhart forsvandt sporløst i sit fly, da hun forsøgte at flyve Jorden rundt?

Smithsonian Institution

Amelia Earhart forsvandt sporløst i sit fly 75 år siden.

Amelia Earhart foretog adskillige bemærkelsesværdige flyvninger, bl.a. var hun den første kvinde, der fløj solo over Atlanten i 1932, og hun deltog også i vovemodige flyvevæddeløb. Hun forsvandt i sit tomotorsfly nær Howland Island midt i Stillehavet den 2. juli 1937. En storstilet eftersøgning til 4 millioner dollar – den dyreste på det tidspunkt – gav intet resultat.

Der er flere mere eller mindre spekulative teorier om Amelia Earharts forsvinden, bl.a. at hun skulle have været spion, og at hun døde i japansk fangenskab. Intet er dog bevist, og hendes forsvinden er
et mysterium den dag i dag.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra National Geographic. Tilmeld her:

Nyt blad på gaden

Tag på mammut-jagt og find ud af om det er en god idé at genoplive uddøde arter.

Deltag i månedens pletskud

Deltag i National Geographics månedlige fotokonkurrence her. Vinderen får sit billede offentliggjort i magasinet.

Baggrundsbillede til computerskærmen

Hent et nyt baggrundsbillede til computeren.

Illustreret Videnskab

Spil Quiz Battle

Sådan kommer du igang med succes-spillet - og sådan bliver du mester.

Abonnér og få en nanojakke

Bliv abonnent for 69 kr. og få en revolutionerende jakke imprægneret med nanopartikler.

Historie

Hitlers monstertanks

Sådan så en af Hitlers hedeste drømme ud.

Stem